مثال برای هوای فشردهاگر نگاهی به زمین و اتمسفر اطراف آن بیاندازیم، میتوانیم آن را به عنوان دریایی از هوا تفسیر کنیمهرچه قدر در این اقیانوس بالاتر برویم، فشار کاهش می یابد و برعکسبه عبارت دیگر، هوا در سطح های پایینی اقیانوس فشرده تراست تا در لایه های بالایی. هوای فشرده مصارف بسیار زیادی در صنایع تولیدی و غیرتولیدی دارد.

هوای فشرده همه جنبه های زندگی ما دیده میشود، از هوای درون بادکنک گرفته شده تا هوایی که داخل چرخ دوچرخه پمپ میشود. در این مطلب میخواهیم هوای فشرده و چگونگی تولید آن را توضیح میدهیم. عنصر اصلی هوای فشرده ، همان طور که حدس زده اید، هواست. هوا یک گاز ترکیبی است پس شامل گازهای مختلف می باشد.

هوا شامل مولکول های مختلفی میشود که هر کدام از آنها دارای مقدار انرژی جنبشی مشخصی هستند. دمای هوا رابطه ی مستقیمی با میانگین انرژی جنبشی این مولکول ها دارد. این به آن معنی است که اگر میانگین انرژی جنبشی این مولکول ها زیاد باشد ( مولکول های هوا سریعتر حرکت کنند) ، دمای هوا نیز بالا خواهد بود. و برعکس، اگر دمای میانگین انرژی جنبشی مولکول ها کم باشد، دمای هوا نیز پایین است.

کمپرسور هوا و تلمبه، هر دو انرژي جنبشی هوا را افزایش میدهد.

فشرده کردن هوا باعث افزایش انرژی جنبشی مولکول های هوا، در نتیجه باعث بالا رفتن دمای هوا میشود. این پدیده را حرارت فشرده سازی می نامند. فشرده سازی به کوچیک کردن فضا با فشار است که باعث میشود مولکول ها بهم نزدیک تر شوند. انرژي که هنگام انجام اين کار آزاد مي شود، برابر با انرژي لازم براي جابجايي هوا به فضاي کوچکتر است و این انرژی برای استفاده در آینده در مولکول های هوا ذخیره میشود.

هوای فشرده یک محیط عالی برای ذخیره و انتقال انرژی است و نسبت به بقیه روش های ذخیره ی انرژی مانند بخار و باتری، این روش منعطف تر، همه کاره و نسبتا امن تر می باشد. باتری ها دارای عمر می باشند و بعد از تعداد مشخصی شارژ شدن، دیگر قابل استفاده نیستند. استفاده از بخار برای ذخیره ی انرژی نه تنها ارزان نیست، بلکه به دلیل داغی زیاد خطرناک نیز هست و استفاده از آن دشوار می باشد. به همین دلایل استفاده از هوای فشرده برای ذخیره ی انرژی گزینه ی بهتر و مناسب تری محسوب میشود.

منبع

پایان بخش اول

Call Now Buttonتماس با شرکت