سه روش متفاوت روشن کردن موتور کمپرسور

شایع ترین روش روشن کردن موتور، روش مستقیم است که روان تر از شروع دلتا استار می باشد. روش مستقیم ساده است و فقط نیاز به کنتاکتور و محافظ سربار، دارد. تنها بدی این روش جریان شروع بالای آن است که تقریبا شش تا ده برابر جریان جاری موتور می باشد. این میزان گشتاور بالا میتواند به شیفت و کوپلینگ آسیب بزند. شروع دلتا استار از جریان شروع محدودی استفاده میکند. استارتر دارای سه گیرنده، محافظ سر بار و تایمر است. موتور بعد از زمان معینی (زمانی که سرعت به ۹۰٪ کل میرسد)  با اتصال استار شروع به کار میکند، بعد تایمر گیرنده را به اتصال دلتا که حالت عملیاتی است، عوض میکند.

دیاگرام سیم‌کشی موتور کمپرسور

شروع دلتا استار، شروع جریان را به حدودا یک سوم روش شروع مستقیم کاهش میدهد. با این حال، گشتاور شروع هم زمان به یک سوم حالت قبل میرسد. گشتاور شروع نسبی پایین به این معنی است که بارگیری موتور در حالت شروع باید کم باشد اما عملا موتور قبل از تغییر به اتصال دلتا باید به این مقدار سرعت برسد. اگر سرعت موتور خیلی پایین باشد، وقتی اتصال به دلتا تغییر پیدا میکند بالاترین گشتاور برابر با گشتاور شروع مستقیم است.

کمپرسورها با توجه به منبع تامین نیروی محرکه‌ی خود، بر دو دسته‌ی کمپرسور دیزلی و کمپرسور برقی تقسیم میشوند. برای آشنایی با مدل‌های مختلف کمپرسور دیزلی اینجا کلیک کنید و همچنین برای دسترسی به لیست مدل‌های کمپرسور برقی اینجا کلیک کنید. تخصص ما کمپرسور اسکروست. با مراجعه به صفحه‌ی تگ کمپرسور اسکرو به مجموعه‌ای از مطالب آموزنده دسترسی داشته باشید.

شروع نرم

شروع نرم ( یا شروع نرمال) که میتواند جایگزین خوبی برای شروع دلتا باشد، یک استار از ترکیب نیمه هادی ( مدل سوییچ قدرت IGBT ) به جای اتصالات مکانیکی، است. این شروع تدریجی است و جریان شروع تقریبا به سه برابر جریان جاری محدود است.

دیاگرام عملیاتی یک کمپرسور هوای اسکرو، موتور در کنار المنت‌های اسکرو دیده می شود. سایر قطعات الکتریکی این دیاگرام عبارتند از شیر سولنوئید، کنترلر مرکزی و فن خنک‌کننده. از قطعات غیرالکتریکی موجود در شکل نیز می توان به مینیمم پرشر ولو (شیر فشار حداقلی)، سنسور حرارتی، روتورها، شیر اویل استاپ، سپراتور، افترکولر، فیلترها، سنسور فشار، سایر شیرها و المنت نام برد.

در بیشتر موارد، شروع کننده ها برای شروع مستقیم و شروع دلتا استار در داخل کمپرسور قرار دارند. برای کمپرسورهای بزرگ، برای اینکه گیرنده ها نیاز به فضا دارند ممکن است بر روی تابلوهای جداگانه تعبیه شوند تا در برابر گرما محافظ شوند و به راحتی در دسترس باشند. شروع کننده برای شروع نرم معمولا به صورت جداگانه در نزدیکی کمپرسور، تعبیه میشود، تا حرارت به حداقل برسد. ، اما اگر کمپرسور دارای سیستم خنک کننده باشد، ممکن است در داخل بسته کمپرسور نصب شود. کمپرسورهای با ولتاژ بالا همیشه تجهیزات خود را در یک کابینت الکتریکی مجزا نصب می کنند.

منبع: اطلس کوپکو آمریکا

پایان بخش دوم

Call Now Buttonتماس با شرکت