آیا میدانید زمانی که تنفس میکنید، دقیقا در حال تنفس چه چیزی هستید؟ با صرف نظر از حیاتی بودن کره ی زمین که برای زندگی، هوای فشرده مهمترین عنصر است. فهمیدن هوا اولین قدم در فهمیدن هوای فشرده است. پس بیاید نگاهی دقیق تر به آن بیندازیم.

هوا چیست؟

هوا مخلوطی از گازهای بی رنگ ، بی بو و بی مزه است. هوا ترکیبی است از گازهای مختلف ولی میتوان گفت که عناصر اولی آن اکسیژن (۲۱٪) و نیتروژن (۷۸٪) می باشد. این ترکیب نسبتا در ارتفاع ۲۵ کیلومتری از دریا، ثابت است. هوا یک ماده ی شیمیایی خالص نیست، بلکه یک ماده است که به صورت مکانیکی ترکیب شده است. به همین دلیل است که میتوان عناصر آن را با روش های مختلف مانند سرد کردن، از هم جدا کرد. هوای اتمسفر همیشه ، به صورت کم و بیش، دارای آلاینده های ذرات جامد مانند گرد و غبار، شن، ماسه و بلورهای نمک است. میزان این آلاینده ها در مناطق پر جمعیت ،زیاد و در مناظق کم جمعیت و ارتفاعات ،کم است.

هوای مرطوب چیست؟

هوا میتواند ترکیبی از هوای خشک و بخار آب باشد. اگر هوا همراه بخار آب باشد، به آن هوای مرطوب می گوییم. رطوبت هوا میتواند درصدهای مختلفی داشته باشد. دو سر بازه را هوای خشک ( درصد رطوبت صفر) و هوای اشباع ( درصد رطوبت صد) می نامند. ماکسیمم مقدار فشار بخار آبی که هوا می تواند در خود جای دهد با دما تغییر پیدا میکند و با بالا رفتن دما، افزایش می یابد. هوا معمولا حاوی بیشترین فشار بخاری آبی که میتواند باشد، است. فشار بخار نسبی ( که به عنوان رطوبت نسبی هم شناخته میشود) بین فشار بخار جزئی و فشار اشباع شده در همان دما، می باشد. نقطه ی شبنم در یک دما، زمانی است که هوا با بخار آب اشباع شده است. زمانی که هوا در نقطه ی شبنم خود هست، اگر دما کاهش یابد آب از گاز به مایع تبدیل میشود. پس میتوان گفت نقطه ی شبنم هوا در یک دما، زمانی است که آب در آن فشار شروع به میعان می کند. فشار نقطه ی شبنم در یک دما با افزایش فشار، افزایش می یابد.

منبع

Call Now Buttonتماس با شرکت