به اطراف خود نگاه کنید، چه میبینید؟ چیزی مشابه کامپیوتر در جلوی شماست؟ احتمالا شما پشت میز خود نشسته اید و چند ورق هم بر روی میزتان است. به چه فکر میکنید؟ تعطیلات بعدیتان چه زمانی خواهد بود؟ هر برنامه ای برای تفریح انتخاب کنید، هوای فشرده به نوعی در آن دیده میشود، مثلا اسکی کردن، غواصی کردن.

هوای فشرده برای چه استفاده میشود؟

زمانی که به مثال های بالا فکر میکنید، شاید با خود فکر کنید چگونه هوای فشرده در این موقعیت ها استفاده میشود؟ در صنعت، هوای فشرده به دو روش استفاده میشود: به عنوان انرژی و به عنوان بخشی از فرآيند. به این دو روش استفاده به ترتیب هوای انرژی (Energy Air) و هوای فعال (Active Air) گفته میشود.

“هوای انرژی به عنوان ذخیره کننده و جابجا کننده‌ی انرژی برای انجام کارهای مکانیکی، استفاده میشود. اگر به صورت دقیق تر بخواهیم آن را بیان کنیم، در ابزار تولید نیروی پنوماتیک، مرغکهای ماشین تراشی که با هوا کار میکنند، تمیز کردن قطعات با فشار هوا و انتقال و خنک کردن قطعات در طول تولید، از انرژی هوا استفاده میشود.

در دیگر سو، “هوای فعال” به عنوان یک بخش فعال و جزئی از فرایندی خاص و یکپارچه محسوب میشود. در این مورد، چون هوا با محصول در تماس است، کیفیت آن حائز اهمیت خواهد بود. کیفیت هوای خشک و تمیز، یا به اختصار کیفیت CDA،‌ با استفاده از کمپرسورهای بدون روغن یا استفاده از یکی از ابزارهای متعددی که برای بالا بردن کیفیت هوا وجود دارد، قابل دستیابی است. این نوع کمپرسورها در صنایع زیر کاربرد دارند:

  • شیمیایی
  •  دارویی
  • غذایی
  • هوادهی و همزنی
  • کنداکتور و الکترونیک
  • هوای تنفسی پزشکی

برخی از موارد استفاده‌ی هوای فشرده

آیا جدیدا به پارکهای شهربازی رفته اید؟ احتمالا از مقابل بعضی کمپرسورها بدون آنکه بدانید رد شده اید. به عنوان مثال، در ترن هوایی، ترمزها، گیت ها و دیگر سیستم های امنیتی مانند محدود کننده ی مسافرین، از کمپرسور استفاده شده است. همچنین در سیستم های راه اندازی در برخی سواری ها حضور هوای فشرده دیده میشود یا در به حرکت در آوردن فیگورهای متحرک. هوای فشرده همچنین برای تعمیر و نگهداری، واشرهای برق و دیگر ابزارهای تمیز کردن استفاده میشود و به نگهداری پارک ها و جاذبه های کمک میکند.

ممکن است از آخرین باری که به شهربازی رفته اید، زمان زیادی گذشته باشد، اما ممکن است امروز در مسیر خود به سر کار اتوبوسی را دیده باشید. هوای فشرده در عملکرد اتوبوس هم تاثیر زیادی دارد. برای تولید لاستیکها و روکش صندلیها، پر کردن لاستیکها، تمیز کردن اگزوزها و غیره. مهم تر از همه، هوای فشرده در قلب سیستم ایمنی اتوبوس دیده میشود، در سیستم ترمز و کیسه های هوا.

منبع انگلیسی (از دسترس خارج شده است)

Call Now Buttonتماس با شرکت