در مطالب گذشته به آثار مخرب میعان در داخل سیستم هوای فشرده پرداختیم. حال به مروری مختصر بر چرایی پاکسازی سیستم هوای فشرده‌‌ از مایع حاصل از میعان و معرفی گزینه‌های موجود برای دستیابی به این هدف می پردازیم.

چرا درایر جزئی کلیدی از سیستم هوای فشرده است؟

سیستم مدیریت رطوبت هوای فشرده - درایر یا خشک کن و افترکولر و کندانسور کمپرسور

تولید رطوبت در کمپرسور امری اجتناب‌ناپذیر است، اما اگر به شکل صحیحی آن را مدیریت کنیم میتوان از آسیب به ماشین‌آلات پنوماتیک، موتورهای هوا، شیرها و هر قطعه‌ی دیگری جلوگیری نموده و همچنین خطر آلودگی محصول نهایی را نیز مرتفع ساخت. به منظور پیشگیری از تعمیرات غیرضروری و احتمال خواب خط تولید، توصیه میگردد منفعل نبوده و از پیش گام‌های مقتضی را برداریم تا هوای فشرده‌ای خشک، تمیز و مناسب برای عملیات خود به دست آوریم. درمطالب آتی به اهمیت خشک کردن هوای فشرده‌ی کمپرسور بیشتر خواهیم پرداخت.

انتخاب درایر مناسب برای مدیریت رطوبت سیستم هوای فشرده به مقدار زیادی به نیازمندی‌های دقیق کارگاه و سطح تحمل رطوبت دستگاه‌هایی دارد که هوای فشرده را مورد استفاده قرار خواهند داد. درایر تبریدی نیاز بسیاری از کارخانجات و مجموعه‌های صنعتی برای دستیابی به نقطه شبنم مطلوب را پاسخگو خواهد بود، این در حالیست که برای عملیات اسپری رنگ، آزمایشگاه‌ها و برخی ابزار ویژه‌ی پنوماتیک و نقاشی بهره‌گیری از درایرهای جذبی توصیه می شود.
درایرهای تبریدی خود بر دو قسم سایکلینگ و نان-سایکلینگ هستند که در نوع اول از تجهیزات اضافه‌ای چون کنترلرهای جرم دمایی یا فرکانس استفاده شده که امکان روشن و خاموش شدن درایر را به نسبت میزان هوای فشرده‌ی خروجی کمپرسور فراهم می آورد.

همچنین درایرهای یکپارچه (integrated dryers) درایرهایی هستند که در داخل پکیج کمپرسور گنجانده می شوند و بهره‌گیری از این انتخاب فضای کمتری برای مجموعه‌ تجهیزات کمپرسور گرفته خواهد شد.

تفاوت درایر تبریدی و درایر جذبی چیست؟

مهمترین نکته در زمان انتخاب درایرهای هوای فشرده، نقطه شبنم مطلوب می باشد. درایرهای تبریدی هوا امکان تضمین نقطه‌ شبنمی میان ۳ تا ۵ درجه سانتیگراد را دارند که برای اکثریت نیازها کفایت می کند. در صورتی که مجموعه به کیفیت هوای بالاتری نیاز داشته باشد به سراغ درایرهای جذبی می رویم.

درایرهای جذبی احیاگر (regenerative desiccant dryers) امکان دستیابی به نقطه شبنمی تا منفی هفتاد درجه سانتیگراد را دارند، چنین هوایی کاملا تمیز و عاری از رطوبت خواهد بود. درایرهای جذبی با بهره‌گیری از ماده‌ای جاذب عمل می کنند که در طی پروسه‌ی خشک کردن هوا رطوبت (و آلودگی‌های دیگر در صورت نیاز) را به خود میگیرند، در حالی که تغییری در کیفیت خود ماده‌ی جاذب ایجاد نمی شود.

برای درک عمیق‌تر از مفاهیم رطوبت زدایی از هوا به مجموعه مطالب جامع موجود بر روی سایت با عناوین زیر مراجعه کنید:

روش های رطوبت زدایی ۱

روش های رطوبت زدایی ۲

Call Now Buttonتماس با شرکت