در مجموعه پست های پیش رو، مورد به مورد به بررسی کمپرسورهای اینگرسول رند و برندهای معتبر دیگر میپردازیم؛ نقد، بیان مزایا یا معایب (در صورت وجود مورد برجسته)، بیان ویژگی های کلی و کاربردهای آنها در صنایع از جمله نکاتی خواهد بود که در این مباحث خواهد آمد.

در اینجا XP 900 SEC

مشخصات کلی:

Ingersoll rand XP900
کمپرسور اسکرو دیزل اینگرسول رند، مدل XP 900 – بیست و پنج مترمکعب بر دقیقه هوادهی هوای فشرده.

این کمپرسور دارای ظرفیت هوادهی ۹۰۰ سی‌اف‌ام معادل ۲۵/۵ مترمکعب بر دقیقه، فشار نرمال ۸/۶ و فشار عملیاتی ۱۰/۳ بار می باشد. موتور این دستگاه کاترپیلار ۳۳۰۶ بوده و مشخصات آن از طریق این لینک قابل دستیابی است.

تصویری از موتور کاترپیلار
موتور دیزل کاترپیلار ۳۳۰۶

این موتور ۳۰۰ اسب بخار برابر با ۲۲۴ کیلووات، در ۱۸۰۰ دور بر دقیقه توان ورودی شافت دارد.

باید توجه داشت که شرکت‌های سازنده‌ی کمپرسورهای هوا مدل‌های مختلفی از هر لاین و از هر تایپ خاص کمپرسور خود تولید می کنند، برای مثال مدل های قدیمی تر XP 900 با ظرفیت هوادهی مشابه (۲۵/۵ مترمکعب بر دقیقه)، فشار عملیاتی پایین‌تری دارند که ناشی از توان پایین‌تر (۲۱۳ کیلووات) موتور آن هاست. به طور کلی موتورهای 3306 کاترپیلار در بازه‌ی توانی۲۳۰ تا ۵۰۰ اسب بخار ساخته می شوند.

وزن این دستگاه در حدود ۴۳۰۰ کیلوگرم می باشد.

* به طور کلی برای انتخاب یک کمپرسور نخست ظرفیت هوادهی و فشار کاری مدنظر خود را تعیین می کنیم. لیکن دبی اسمی کمپرسورها، ظرفیت هوادهی در سطح دریا می باشد که با افزایش ارتفاع اندکی کاهش می یابد؛ از این رو، و همچنین از آنجایی که بهتر است کمپرسور استراحت داشته و دائم زیر بار نباشد،‌ کمپرسوری با حدود ۱۵ درصد ظرفیت هوادهی بیشتر از سطح نیاز خود تهیه می کنیم.

** بروشور این کمپرسورها پیش‌تر بر روی صفحه کتاب‌های راهنمای کمپرسورهای اینگرسول‌رند (دوسان) قرار گرفته است.