برای اینکه بتوان سیستم هوای فشرده را طراحی و نصب نمود، لازم است تا بدانیم چگونه اجزاء و قطعات یکدیگر را تحت تاثیر قرار می دهند و چه تنظیماتی در آن اعمال می شود. در زیر مقدمه‌ای بر پارامترهایی آمده است که در هنگام برپایی تاسیسات کمپرسور می بایست در نظر داشت تا سیستم الکتریکی آن مناسب و رضایتبخش عمل کند.

چه مدل موتورهایی در تاسیسات کمپرسورها استفاده میشوند؟

در اکثر موارد، موتور القایی قفس سنجابی سه مرحله ای برای عملیات کمپرسور استفاده می شود. موتورهای کم ولتاژ معمولا از ولتاژ 450 تا 500 کیلو وات استفاده میکنند، در حالی که برای قدرت‌های بیشتر، موتورهایی با ولتاژ بالا بهترین گزینه هستند.

موتورهای حفاظتی با استانداردها تنظیم می شود. در طراحی جت مقاومت در برابر آب و گرد و غبار (IP55) ترجیحا از موتورهای باز (IP23) استفاده میشود که ممکن است به صورت مرتب، نیاز به جداسازی و تمیز کردن داشته باشد. در موارد دیگر، رسوبات گرد و غبار در دستگاه در نهایت باعث ایجاد گرمای بیش از حد می شود، که باعث کاهش عمر مفید دستگاه می شود. از آنجا که محفظه بسته کمپرسور، اولین خط حفاظت از گرد و غبار و آب فراهم می کند. این بخش می توان از بخش های زیر IP55 محافظت کند.

موتور، معمولا خنک‌شونده با فن، برای کار در حداکثر دمای محیط 40 درجه سانتیگراد و ارتفاع تا 1000 مترانتخاب شده است. برخی از تولیدکنندگان، موتورهایی استاندارد را با توانایی کار در حداکثر درجه حرارت دمای محیط 46 درجه سانتیگراد ارائه می دهند. در دماهای بالاتر یا ارتفاع بالاتر، خروجی باید از بین برود. موتور معمولا دارای دهانه ی لبه دار است و به طور مستقیم به کمپرسور متصل میشود. سرعت با نوع کمپرسور تطبیق پیدا میکند، اما عملا، دو نوع موتور داریم، دو قطبی و چهار قطبی که سرعت ۳۰۰۰ دور در دقیقه را تولید میکنند. خروجی موتور نیز تعیین می شود (در 1500 دور در دقیقه).

خروجی موتور همچنین توسط کمپرسور تعیین می شود و باید تا حد ممکن نزدیک به نیاز کمپرسور باشد. موتوری که ابعادش بیش از حد باشد،  بسیار گران تر است، نیاز به یک جریان بی وقفه بالا دارد، نیاز به فیوزهای بزرگتر دارد، دارای قدرت کم قدرت است و بهره وری کمی دارد.

اگر موتور بیش از حد کوچک باشد، سریع بارگیری (overload) میشود، در نتیجه بیشتر در معرض خطر شکست قرار دارد.

روش روشن کردن موتور هم پارامتر دیگری است که باید مدنظر قرار گیرد. موتور تنها با یک سوم گشتاور معمول شروع به کار میکند. بنابراین، مقایسات منحنی گشتاور موتور و کمپرسور ممکن است برای تضمین شروع مناسب کمپرسور مفید باشد.

منبع

پایان بخش اول

Call Now Buttonتماس با شرکت