در تصویر زیر مشخصات فنی کمپرسورهای هواخنک ZT ، مدل‌های ۱۵، ۱۸، ۲۲، ۳۰، ۳۷ و ۴۵ کیلوواتی آمده است. در میان آنها و در این مطلب به بررسی دقیق‌تر کمپرسور اسکرو برقی اویل فری ZT 30 خواهیم پرداخت.

برگ فنی کمپرسور ZT 30
مشخصات فنی کمپرسورهای اویل فری و هواخنک اطلس کوپکو، مدل‌های ۱۵ تا ۴۵ کیلوواتی

خانواده کمپرسورهای Z، کمپرسورهای برقیِ هوای خشک اطلس کوپکو از کمپرسورهای اسکرو هستند؛ هوای خشک اصطلاحی متداول که جایگزین واژه‌ی لاتین اویل فری (عاری از روغن) در محاوره‌ی فارسی است. این کمپرسورها خود بر دو دسته اند، ZT یا مدل‌های هواخنک و ZR یا مدل‌های آب‌خنک.

کمپرسور ZT 30 از موتوری ۳۰ کیلوواتی برخوردار است و مطابق با جدول فوق در دو مدل با فشارهای عملیاتی ۷/۵ و ۸/۶ بار تولید می شود که به ترتیب ۴/۷ و ۴/۴ مترمکعب بر دقیقه دبی هوای فشرده‌ی خروجی یا FAD آنهاست. این کمپرسورها با توجه به موتور دور پایین و برقی کمصدا بوده و ۷۲ دسی‌بل صدا در کنار آنها احساس خواهد شد که تفاوتی با صدای جاروبرقی یا تلوزیون و رادیو نخواهد داشت. ابعاد این کمپرسور نیز در جدول زیر قابل ملاحظه است:

ZT DIMENSIONS
ابعاد کمپرسورهای ZT

بدیهی است که کمپرسورهای اویل فری نیز برای روانکاری قطعات خارج از استیج هواساز از روغن بهره می برند و همچنین بخشی از خنک‌سازی این دستگاه‌ها برعهده‌ی روغن می باشد. عاری از روغن بدین معناست که داخل استیج فشرده‌سازی کمپرسور روغن وارد نمیشود. همچنین هوای اتمسفریک خود آلوده به روغن و ذراتی دیگر است که بالطبع پس از فشرده‌سازی غلظت آنها در هوای فشرده افزایش می یابد و این موارد باید در تله‌ها و فیلترها و افترکولر گیر افتاده و از سیستم خارج شوند تا به تجهیزات و محصولات نهایی آسیبی وارد نشود.

* این کمپرسورها از دسته کمپرسورهای روتاری دندانی هستند. ( oil free rotary tooth compressors)

Call Now Buttonتماس با شرکت