اطلس کوپکو کمپانی سوئدی تولیدکننده کمپرسورهای هواست. این کمپانی تا پیش از سال ۱۹۴۷ میلادی خود دارای واحد تولید موتور دیزلی بود، لیکن پس از آن سال و با حذف این واحد از موتور دیزلی برندهای معتبر دیگری چون کاترپیلار، دویتز، مرسدس بنز، جان دیر و کوبوتا بهره می برد. امروز به سراغ یکی از کمپرسورهای اسکرو دیزلی تولید اطلس کوپکو میرویم که از موتور دیزلی کامینز بهره می برد. کامینز کمپانی چندملیتی آمریکایی است که در زمینه طراحی، ساخت و توزیع موتور، فیلتراسیون و محصولات تولید قدرت فعالیت می کند.

وبسایت کمپانی کامینز

اطلس کوپکو

اطلس کوپکو پس از حذف واحد تولید موتورهای دیزلی نام خود را از اطلس دیزل به اطلس کوپکو تغییر داد و بر تولید تجهیزات و ماشین آلات پنوماتیک تمرکز کرد. کوپکو اختصاری از عبارت کمپانی تجاری پنوماتیک است که پیش از آن نیز به زیرمجموعه‌ی بلژیکی این شرکت اطلاق میشد. هم اکنون بزرگترین کارخانه تولیدی اطلس کوپکو در آنتورپ بلژیک قرار دارد و ساختمان مرکزی آن در شهر ناکای سوئد مستقر است.

کمپرسور هوا

کمپرسور هوا که در صنایع و معادن کاربرد بسیار دارد دستگاهی است که با بهره‌گیری از توان تولیدی موتور دیزلی یا الکتروموتور هوای محیط را دریافت کرده، فشار آن را افزایش داده و در اختیار مصرف کننده قرار میدهد. کمپرسورهای مختلف از مکانیسم‌های مختلفی برای افزایش فشار یا تراکم هوا بهره میبرند. از میان آنها ۲ مکانیسم پرکاربرد تراکم رفت و برگشتی و تراکم جابجایی مثبت است. کمپرسور پیستونی از مکانیسم اول بهره میبرد.

کمپرسور هوا در صنایع مختلف تولیدی و غیرتولیدی همچون یک باتری پرقدرت عمل می کند. نخست آنکه دستگاه‌های متعدد و متنوعی با هوای فشرده کار میکنند و زیرمجموعه‌ی ابزار و تجهیزات پنوماتیک قرار میگیرند. دیگر آنکه در بسیاری از مناطق و اماکن استفاده مستقیم از برق و الکتریسیته برای راه اندازی ماشین آلات میسر نیست.

کمپرسور اسکرو

کمپرسور اسکرو از مکانیسم جابجایی مثبت برای فشرده سازی هوای ورودی بهره می برد. در این کمپرسورهای هوا، هوای ورودی از طریق مکش وارد سیستم کمپرسور می شود. سپس هوای مذکور به داخل محفظه تراکم هدایت می‌شود. در محاوره این محفظه با عناوین مختلفی شناخته میشود، اطلس کوپکو‌‌یی‌ها آن را المنت کمپرسور صدا میزنند، به زبان عمومی‌تر از آن با نام ایرند (airend) یاد می شود.

در داخل محفظه تراکم دو روتور نر و ماده نامتقارن با تعداد برجستگی‌های نابرابر قرار دارد. هوا در میان این روتورها گیر افتاده و با کاهش حجم در اختیار، فشار آن افزایش می یابد. فشار نهایی به نسبت فشار محفظه تراکم بستگی دارد. نسبت فشار خود تابعی از پارامترهای مختلفی چون تحمل سیلندر، ساختار روتورها، جنس روتورها، کلیرانس روتورها با جداره و سرعت چرخش است.

روتورهای در هم تنیده کمپرسور اسکرو
روتورهای نر و ماده

در کمپرسور اسکرو دیزلی توان مورد نیاز روتورها برای گردش توسط موتور دیزلی تامین میشود. در XAHS 675 این توان را موتور دیزلی کامینز تامین میکند.

اطلاعات فنی کمپرسور اسکرو دیزلی اطلس کوپکو – XAHS 675

در این جدول اطلاعات فنی XAHS 675 و ۲ مدل موتور کامینز دیگر آمده است.
دیتاشیت

کمپرسور XAHS 675 اطلس کوپکو همانطور که از نام آن برمی آید، کمپرسوری متحرک است. A در نام آن حاکی از یک مرحله فشرده سازی هواست. H و S نیز به ترتیب فشار ۱۲ بار عملیاتی و تجهیز دستگاه به پروفایل کاهنده‌ی صدا را بیان میدارد. این کمپرسور اسکرو دیزلی ۶۷۵ فوت مکعب بر دقیقه (CFM) ظرفیت هوادهی هوای فشرده دارد. این مقدار در مقیاس استاندارد (SI) ۱۹ مترمکعب بر دقیقه خواهد بود.

موتور دیزلی

موتور 6CTA8.3 کامینز بر روی این دستگاه نصب شده است. خنک کننده‌ی این موتور مایع است. سرعت موتور کمپرسور XAHS675 در حالت استراحت ۱۲۰۰ دور بر دقیقه و زیر بار ۲۲۰۰ دور بر دقیقه است. این موتور ۱۹۴ کیلووات توان خروجی دارد.

صدای کمپرسور

این دستگاه در فاصله هفت متری ۸۵ دسی بل صدا خواهد داشت. چنین صدایی برابر با صدای یک دستگاه مخلوط کن غذا یا ترافیکی سنگین است.

بررسی دقیق‌تر سر و صدای کمپرسور و تاسیسات مرتبط را در دو مطلب زیر مطالعه کنید:

سر و صدای کمپرسورها

صدای تاسیسات کمپرسور

کاربرد کمپرسور دیزلی

کمپرسورهای دیزلی در گستره‌ای از کاربردهای غیرتولیدی کاربرد دارد. هرجا دسترسی به الکتریسیته با مشکل روبرو شود، کمپرسور دیزلی به میان آمده و نیاز ما را مرتفع میسازد. مشخصات کمپرسور XAHS675 اطلس کوپکو نیز به شکلی است که آن را برای حفاری‌های مختلف، بخصوص حفاری چاه آب ایده آل می سازد. دبی ۱۹ مترمکعب بر دقیقه هوای فشرده خروجی امکان کار مداوم حفاری را فراهم می‌آورد و فشار ۱۲ بار بسته به جنس خاک دریل واگن را در فعالیت ساپورت میکند. بدنه این کمپرسورهای اطلس کوپکو تحمل شرایط دشوار عملیاتی را دارد. کمپرسورهای موتور کامینز این خانواده که در دیتاشیت آمده همگی برای عملیات لوله گذاری لوله‌های خطوط نفتی نیز مناسب است. انتخاب از میان XAHS 675، XAVS600 و XRH1100 می بایست با بررسی دقیقتر نیاز مصرف کننده و ماشین آلات پنوماتیک فعال در سایت صورت پذیرد.

بروشورها و کتب راهنمای مختلف کمپرسور اسکرو دیزلی اطلس کوپکو در صفحه مربوطه قرار گرفته است.

Call Now Buttonتماس با شرکت